swojskie-klimaty.pl

OŁAWSKI INFORMATOR TURYSTYCZNY

o jamniku większym niż wieża kościelna i gdzie leżąc poprawisz kondycje…..


Nie ma lepszego miejsca na  krótki wypad w końcówce wakacji i jesienią  jak góry,   kiedy buki, jarzębiny i brzozy dodają im kolorów, a słoneczko jeszcze wysoko.

Na jednodniową wycieczkę proponuję wybrać się do Kowar, położonych między Karkonoszami a Rudawami Janowickimi, a więc świetne miejsce jako punkt wypadowy w oba te pasma Sudetów.

Wycieczkę proponuję rozpocząć od Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. Park powstał w 2003r na ok. 1 ha powierzchni , a  rozgłos zyskał w 2004r, kiedy odwiedził go Teleexpress i program został wyemitowany m.in. w TV Polonia, przedstawiając jamnika wśród miniatur, który zresztą został uwieczniony w  logo Parku. Od tego czasu  Park Miniatur  odwiedziło  więcej turystów niż  niektóre oryginalne budowle , których miniatury znajdują się w Kowarach.

 

 

jamnik z logo

W Parku znajdują się misternie wykonane miniatury w skali 1:25 wszystkich najważniejszych zabytków Dolnego Śląska  o których opowiadają  sympatyczne  przewodniczki.

 

Poza Parkiem Miniatur w Kowarach znajduje się podziemna trasa turystyczna  Kopalni Uranu.

W znajdującym się wewnątrz kopalni Inhalatorium Radonowym można  owiniętym w  srebrny koc przez kilkadziesiąt minut wdychać wydzielający się ze skał  radon , który widocznie  poprawia siły witalne i kondycję organizmu.  Sudety są także bogate w minerały, a ich sporą kolekcję można obejrzeć  w sztolni.

Poza Inhalatorium  dostępne są do zwiedzania podziemne trasy turystyczne kopalni, a obok sztolni odważni mogą spróbować  anastenarii, czyli chodzenia po rozżarzonych węglach.

W okolicach Kowar warte zwiedzenia są oczywiście Cieplice – uzdrowiskowe  , odrestaurowane miasteczko z parkiem zdrojowym, wodą z „cieplic” i ciekawą historią.

To o hoteliku pod Różami właśnie w Cieplicach śpiewała Sława Przybylska :

-”…Pamiętasz była jesień mały hotel „Pod różami”,pokój numer 8.
Staruszek portier z uśmiechem dawał klucz…”

a Hotel pod Różami nadal przyjmuje gości przy głównej ulicy miasta…

wiewiórki w parku zdrojowym w Cieplicach

Na zakończenie  wycieczki proponuje Pałac Staniszów. Barokowy pałac z XVIII w , w którym dzisiaj znajduje się hotel z restauracją z wyjątkowymi wnętrzami i otoczeniem pełnym arystokratycznego przepychu.

Poza tym, Fundacja  Staniszów , której siedzibą jest Pałac  objęła mecenat nad artystami związanymi z  terenem Karkonoszy , prowadzi działalność kulturalna, artystyczną oraz organizuje plenery artystyczne, koncerty i wystawy.

 

RUDAWY JANOWICKIE JESIENIĄ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply