This entry was posted on czwartek, Lipiec 21st, 2011 at 11:35 and is filed under *** MOŻE W GÓRY.... ***. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.
swojskie-klimaty.pl
OŁAWSKI INFORMATOR TURYSTYCZNY
Pieniny na wakacje
TRASA:
Oława – Sromowce Wyżne – ok. 350 km – autostradą ( płatna między Katowicami a Krakowem - 2 x po 8 zł) ok 3,5 godziny lub bocznymi drogami przez Oświęcim, Wadowice i Suchą Beskidzką – ok. 4 godziny .
Większe miejscowości - punkty wyjściowe w Pieniny:
SROMOWCE NIŻNE – szlak żółty i zielony prowadzące m.in. na Trzy Korony, KROŚCIENKO, SZCZAWNICA .
Mały Wawel – Pałac Suskich w Suchej Beskidzkiej, obecnie mieści muzeum, bibliotekę oraz hotel z restauracją, otoczony ładnym parkiem.
Sucha Beskidzka KARCZMA RZYM
…”Siedzą piją lulki palą, tańce hulanki swawole, ledwie karczmy nie rozwalą….. ” Karczma Rzym – to tutaj imć Twardowski urzędował, obecnie odrestaurowana karczma dalej spełnia swoją rolę , choć już bez Mistrza Twardowskiego… choć kto wie….
Centrum Suchej Beskidzkiej – zadbany ryneczek, obok Karczmy Rzym ,warty obejrzenia i lekkiego nagięcia trasy.
Kąty – stacja początkowa spływu Dunajcem – Szczawnica i Krościenko – stacje końcowe ( w Sromowcach też jest przystań flisaków)
Przystań flisacka w Kątach – początek spływu Dunajcem.
pierwszy rzut oka na Trzy Korony.
Zawód flisaka związany jest ściśle z tradycjami rodzinnymi, zawód przekazywany jest z ojca na syna , ale nim flisak dojrzeje do zawodu musi minąć minimum 6 lat ,podczas których kandydat musi zdobyć umiejętności jako praktykant, potem zdać egzaminy przed cechem a przede wszystkim musi zostać wprowadzony do grona flisaków przez starszego flisaka.
Najbystrzejsze miejsca Dunajca podczas spływu. Tratwy w przedniej części wyłożone są gałązkami świerku, który służy ochronie przed opryskaniem przez fale ale i przy okazji wspaniale pachnie .
Czerwony Klasztor – po słowackiej stronie Dunajca , przechodząc przez most w Sromowcach Niżnych położony na skraju uzdrowiskowej wsi Smerdzonka znajduje się Czerwony Klasztor, nazwany tak ze względu na czerwone okiennice oraz liczne malowidła z czerwonym kolorem w roli głównej. Jest to wg podań jeden z 6 klasztorów wybudowanych przez Kokosza Brezowieckiego w ramach pokuty za zabicie Krzyżowca.
Brat Cyprian – najbardziej znany z mnichów, zajmował się botaniką, alchemią i był klasztornym lekarzem, a w związku z tym, że był dobrym lekarzem jego sława szybko się rozeszła po okolicy i leczył także okolicznych mieszkańców. Jednak Brat Cyprian był znany nie tylko z leczenia ale i z latania, legendy mówią, że skonstruował skrzydła , na których sfrunął ze szczytu Trzech Koron i doleciał na nich aż do Morskiego Oka w Tatrach . Ponoć w Morskim Oku do dziś leży cudowny lek na wszystkie dolegliwości , który upadł Cyprianowi gdy tam przelatywał.
W Czerwonym Klasztorze, w jednej z sal, zachowały się XVII (?) malowidła ścienne, jedno z nich przedstawia Matkę Boską z niezwykłymi oczami, które zawsze są skierowane na patrzącego bez względu na to , w którym miejscu sali stoi.
Klasztorny Dziedziniec otwarty wprost na Trzy Korony.
Wracając wzdłuż Dunajca do Sromowców, mija się niezwykłe wierzby, jedna zrośnięta ze świerkiem jak w uścisku, a ze środka drugiej wprost wyrasta brzoza.
Żółty szlak – Sromowce Niżne – Trzy Korony – 1,55 min
widoki z żółtego szlaku
panorama z Trzech Koron
Pod Trzema Koronami, jeden ze szlaków prowadzi do XIII wiecznych ruin zamku refugialnego czyli służącego za schronienie.
Zamek Pieniny – jest najwyżej – bo na wysokości ok 750 mnpm położonym zamkiem w Karpatach .
Fundatorką zamku była księżna Kunegunda – Św. Kinga,córka króla Węgier a żona księcia Bolesława Wstydliwego.
Wg danych , jeszcze w połowie XVIIw zamek służył dla Sióstr Klarysek jako schronienie przed panującą dżumą a potem przez krótki okres na początku XXw był siedzibą pustelnika Andrzeja Stachury
Pieniny dzieli się na:
- Pieniny Czorsztyńskie - leżące od Czorsztyna do przełęczy Chwała Bogu i Wąwozu Szopczańskiego
- Masyw Trzech Koron – między przełęczą Szopka a doliną Pienińskiego Potoku
- i Pieninki – od doliny Potoku Pienińskiego do Doliny Dunajca.
PPN został utworzony w 1932r zajmuje powierzchnię 23,5 ha, i jest wyjątkowym parkiem ze względu na zróżnicowanie fauny i flory.
Schodząc z gór, warto odpocząć w Bacówce – gdzie na miejscu można posilić się oczywiście serami w różnych postaciach
Dunajec i Słowacja
NIEDZICA
ZAMEK DUNAJEC W NIEDZICY
Niedzica – zamek Niedzica lub Dunajec, z XIVw, o węgierskich korzeniach – pierwsi właściciele to ród Berzeviczów , potem właścicielami byli Zapolya, Horvath, Olbracht Łaski i ostatnimi właścicielami zamku byli Salamonowie, z których ostatni zmarł w latach 60-tych XXw. Zamek położony jest za wzgórzu na ok. 560 m npm, nad zalewem czorsztyńskim, z tarasów widokowych rozciąga się widok na Pieniny, Zalew Czorsztyński oraz na Zamek Czorsztyn.
WIDOK NA RUINY ZAMKU CZORSZTYN Z ZAMKU NIEDZICA
BAŁAGUŁKA I CZORTOPCHAJKA – to nazwy bryczek, które między innymi można obejrzeć w ramach biletu do Zamku w Niedzicy w pobliskiej powozowni
malowidło na zaporze pod zamkiem
Białka Tatrzańska – po drodze w Tatry, z tej rzeki górale głównie wydobywają okrągłe kamienie do budowy domów, ogrodzeń itp.
Baseny Termalne w Bukowinie Tatrzańskiej
Panorama Tatr