swojskie-klimaty.pl

OŁAWSKI INFORMATOR TURYSTYCZNY

Pieniny na wakacje


 

TRASA:

Oława – Sromowce Wyżne – ok. 350 km   – autostradą ( płatna między Katowicami a Krakowem  - 2 x po 8 zł) ok 3,5 godziny  lub bocznymi drogami przez Oświęcim, Wadowice i Suchą Beskidzką – ok. 4 godziny .

Większe miejscowości  - punkty wyjściowe w Pieniny:

SROMOWCE NIŻNE –  szlak żółty i zielony prowadzące m.in. na Trzy Korony, KROŚCIENKO, SZCZAWNICA .

 

Mały Wawel – Pałac Suskich w Suchej Beskidzkiej, obecnie mieści muzeum, bibliotekę oraz hotel z restauracją, otoczony ładnym parkiem.

Sucha Beskidzka KARCZMA RZYM

…”Siedzą piją lulki palą, tańce hulanki swawole, ledwie karczmy nie rozwalą….. ” Karczma Rzym – to tutaj imć Twardowski urzędował, obecnie  odrestaurowana karczma dalej spełnia swoją rolę , choć już bez Mistrza Twardowskiego… ;) choć kto wie….

Centrum Suchej Beskidzkiej – zadbany ryneczek, obok Karczmy Rzym ,warty obejrzenia i lekkiego nagięcia trasy.

Kąty –   stacja początkowa spływu Dunajcem – Szczawnica i Krościenko – stacje końcowe ( w Sromowcach też  jest przystań flisaków)

Przystań flisacka w Kątach – początek spływu Dunajcem.

pierwszy rzut oka na Trzy Korony.

Zawód flisaka związany jest ściśle z tradycjami rodzinnymi, zawód przekazywany jest z ojca na syna , ale nim flisak dojrzeje do zawodu musi minąć minimum 6 lat ,podczas  których kandydat musi zdobyć umiejętności jako praktykant, potem zdać egzaminy przed cechem a przede wszystkim musi zostać wprowadzony do grona flisaków przez starszego flisaka.

Najbystrzejsze miejsca Dunajca podczas spływu. Tratwy w przedniej części wyłożone są gałązkami świerku, który służy  ochronie przed opryskaniem przez fale ale i przy okazji wspaniale pachnie .


Czerwony Klasztor – po słowackiej stronie Dunajca , przechodząc przez most w Sromowcach Niżnych położony na skraju uzdrowiskowej wsi Smerdzonka znajduje się Czerwony Klasztor, nazwany tak ze względu na czerwone okiennice  oraz liczne malowidła z czerwonym kolorem w roli głównej. Jest to wg podań jeden z 6 klasztorów wybudowanych przez Kokosza Brezowieckiego w ramach pokuty za zabicie Krzyżowca.

Brat Cyprian – najbardziej znany z mnichów, zajmował się botaniką, alchemią i był klasztornym lekarzem, a w związku z tym, że był dobrym lekarzem jego sława szybko się rozeszła po okolicy i leczył także okolicznych mieszkańców. Jednak  Brat Cyprian był znany nie tylko z leczenia ale i z latania, legendy mówią, że skonstruował skrzydła , na których sfrunął ze szczytu Trzech Koron i doleciał na nich aż do Morskiego Oka w Tatrach . Ponoć w Morskim Oku do dziś leży cudowny lek na wszystkie dolegliwości , który upadł Cyprianowi gdy tam przelatywał.

W Czerwonym Klasztorze, w jednej z sal, zachowały się XVII (?) malowidła ścienne, jedno z nich przedstawia Matkę Boską z niezwykłymi oczami, które zawsze są skierowane na patrzącego bez względu na to , w którym miejscu  sali stoi.

Klasztorny Dziedziniec otwarty wprost na Trzy Korony.

Wracając wzdłuż Dunajca do Sromowców, mija się niezwykłe wierzby, jedna zrośnięta ze świerkiem jak w uścisku, a ze środka drugiej wprost wyrasta brzoza.

Żółty szlak – Sromowce Niżne – Trzy Korony – 1,55 min

 

widoki z żółtego szlaku

 

panorama z Trzech Koron

 

 

 

 

Pod Trzema Koronami, jeden ze szlaków prowadzi do XIII wiecznych ruin zamku refugialnego czyli służącego za schronienie.

Zamek Pieniny – jest najwyżej – bo na  wysokości ok 750 mnpm położonym zamkiem w Karpatach .

Fundatorką zamku była księżna Kunegunda – Św. Kinga,córka króla Węgier a żona księcia Bolesława Wstydliwego.

Wg danych , jeszcze w połowie XVIIw zamek służył dla Sióstr Klarysek jako schronienie przed panującą dżumą a potem przez krótki okres na początku XXw  był siedzibą pustelnika Andrzeja Stachury

 

Pieniny dzieli się na:

-    Pieniny Czorsztyńskie    - leżące od Czorsztyna do przełęczy Chwała Bogu i Wąwozu Szopczańskiego

-    Masyw Trzech Koron – między przełęczą Szopka a doliną Pienińskiego Potoku

-    i Pieninki – od doliny Potoku Pienińskiego do Doliny Dunajca.

PPN został utworzony w 1932r zajmuje powierzchnię 23,5  ha,   i jest wyjątkowym parkiem ze względu na zróżnicowanie fauny i flory.

Schodząc z gór, warto odpocząć w Bacówce – gdzie na miejscu można posilić się oczywiście serami  w różnych postaciach

Dunajec i Słowacja

 

NIEDZICA

ZAMEK DUNAJEC W NIEDZICY

Niedzica –  zamek Niedzica lub Dunajec, z XIVw,  o węgierskich korzeniach – pierwsi właściciele to ród Berzeviczów , potem właścicielami byli Zapolya, Horvath, Olbracht Łaski i ostatnimi właścicielami zamku byli Salamonowie, z których ostatni  zmarł w latach 60-tych XXw.   Zamek położony jest za wzgórzu na ok. 560 m npm, nad zalewem czorsztyńskim, z tarasów widokowych rozciąga się widok na Pieniny, Zalew Czorsztyński oraz na Zamek Czorsztyn.

 

WIDOK NA RUINY ZAMKU CZORSZTYN Z ZAMKU NIEDZICA

BAŁAGUŁKA I CZORTOPCHAJKA – to nazwy bryczek, które między innymi można obejrzeć w ramach biletu do Zamku w Niedzicy w pobliskiej  powozowni

malowidło na zaporze pod zamkiem

Białka Tatrzańska – po drodze w Tatry, z tej rzeki górale głównie wydobywają okrągłe  kamienie do budowy domów, ogrodzeń itp.

Baseny Termalne w Bukowinie Tatrzańskiej

Panorama Tatr

 

 

 

Leave a Reply