swojskie-klimaty.pl

OŁAWSKI INFORMATOR TURYSTYCZNY

Archive for Marzec, 2018

 

 

gwoli informacji przy  wpisywaniu się na listę,

OŚWIADCZAMY, że: 

1.       WYRAŻamy  ZGODę na nieodpłatne wykorzystanie mojego wizerunku (…) 

2.    ZAPOZNAliśmy się  Z Regulaminem XXIV Aprilisu w Ryczynie – piknik słowiański w dniu 21.04.2018r  (…) 

no cóż….. biurokracja wkracza wszędzie…..   ale to chyba niewiele w zamian za tak fajnie (mamy nadzieję, zreszta gdyby było inaczej to po co byście przychodzili ??? )  spędzony czas.

 

z ostatniej chwili:

pogoda od 26 st.C (wg TVN) do 19 st C  (Interia i  yr.no)   ;) ale tak czy tak, zapowiada się ładnie , ciepło i wiosennie.

W tym roku   każdy jest proszony o przyniesienie ze sobą wiktu -  jak co roku będzie ognisko, w którym będzie można upiec kiełbaski, małe grille również bedzie można sobie koło ogniska postawić.  Jeśli ktoś chętny  może przystapić do kociołkowania,  więc możliwosći jak zwykle sporo.

Zaprosiliśmy stoisko z cydrem,  Probus nasz dobroczyńca,   pragnienie ugasi.

Zapowiedziała się również Pani Teresa Śmiałkowska  ze stoiskiem z witrazami,  od mniejszych form – koguciki, sówki – po zdecydowanie większe  – lampiony  – na pewno będzie w czym wybierać.

 

a co do sedna imprezy – bedzie tradycyjne przeciąganie liny , bitwa wikingów,  krzyżowka historyczna, konkursy lesników i bieg dam,

większosc w wersjach dla rekonstruktorów i dla gawiedzi, nagrody juz ślicznie popakowane,  oczywiscie na niektóre  brakło papieru … taaakie duże ;)   ( oj ktoś sie  mocno ucieszy :)

Potwierdzenia oficjalnego nie mam, ale może się zdarzyć, że  spotkamy  na Ryczynie Panią Joannę  Lamparską…..

Wracając do rekonstruktorów – będzie grupa rekonstrukcji WIWERN z Opola, będzie ROGOWNIK z Biskupina,  będziemy mogli poznać sztukę filcowania ,

zobaczyć pokaz treningu  walki  oraz zobaczyć jak się barwiło.

Wejdziemy w klimat wczesnośredniowiecznego Ryczyna , gdzie  panował synkretyzm religijny – czyli rzecz gdzie indziej niespotykana – jednocześnie , w jednej osadzie chowano zmarłych w obrządku chrześcijańskim i pogańskim .

 

 

 

i to co najważniejsze – przypominamy o konieczności ubezpieczenia się , każdy uczestnik  przybywa do nas na własną rękę,  każdy sam musi  pilnować zasad bezpiecznego poruszania się,  zaznajamiać się  z wszelkimi regulaminami i przepisami przebywając na drogach, ścieżkach leśnych czy terenach zakładu,  jest to impreza otwarta, w terenie bez ograniczeń miejsca i czasu, zadabajmy o bezpieczeństwo swoje i współtowarzyszy, osoby niepełnoletnie muszą być pod opieką  dorosłych,

na terenie pikniku obowiązuje też regulamin , każdy musi się z nim zapoznać co potwierdza własnoręcznym podpisem przy wpisaniu się na listę uczestników.

treść  Regulaminu: 

 

 

 

 

 

 

 

W tegorocznym pikniku historycznym weźmie udział spora ilość wczesnośredniowiecznych rekonstruktorów  którzy zaprezentują ubiory, rzemiosło i  sprzęty  …

Zgłoszeń i zapytań jest duzo, ale i tak pogoda wprowadzi korekty – w tym roku wróble ćwierkają, że będzie  pogodnie i dość ciepło,  czyli należy spodziewać się sporej ilości gości.

W związku z tym, zapraszamy grupy zajmujące się wczesnym średniowieczem i chętne do udziału w naszym pikniku aby zgłaszały się przez fb – ryczyn ost lub stronę na fb  Ryczynianie znad Odry.

Zgłoszenia pomogą nam  w odpowiednim ugoszczeniu :) coby wieść o naszej gościnności się rozniosła po świecie a w przyszłym roku na 25 Aprilisie  chętnych nie brakowało  ….

 

Z tego co już się  w Ryczynie dzieje to z ciekawostek – otwarta została trasa dojścia z Lipek przez Odrę nad jazem, znacznie to ułatwi Brzeżanom dotarcie na piknik.

Kończymy już opracowywać regulaminy  gier, większość nagród już mamy…..

o m.in. takie:

takie coś:  :)

nagród dla chętnych  do udziału w grach i zabawach   jak co  roku brakować nie będzie .

Będą ogniska  – w tym roku dwa -  przy jednym będzie można upiec kiełbaski ( nie zapomnijcie wziać je  ze sobą!)  a  drugim zajmą się  Bracia Słowianie :)

Będzie można obejrzeć i posłuchać rekonstrukcji instrumentu muzycznego, który został  wykopany na Ostrówku w Opolu ,

- udział zapowiedzieli  rekonstruktorzy -rzemieślnicy i  wojowie  ,

- Słowianie zaprezentują rytuały i stroje

W Ryczynie  w X-XI wieku równocześnie funkcjonowała  obrzędowość  chrześcijańska i  pogańska,  a więc będzie można zapoznać się z  różnymi  obrzędami ,  które nam  zostały po tych czasach

a przybliżą to  goście z muzeum etnograficznego  …..

- obejrzymy również ciekawą  galerie z malarstwem historycznym ,

- powspominamy naszego Kolegę  Ś.p. Janusza Kordysa przy galerii zdjęć z Ryczyna

- najaktywniejsi będą mogli zdobyć unikatową plakietkę z tegoroczej imprezy oraz dyplom uczestnictwa

- w imprezie wezmą udział również :

„Probus”  z Oławy  (z Ryczynem? ) ;)

Jednostka Straży  Pożarnej z Bystrzycy Oł

Spiżarnia Miodowa z Oławy E.i S. Migockich   z najlepszym miodem ryczyńskim

i niezastąpiona Grupa Wsparcia Medycznego pod opieką Doroty Olender z Oławy

Nadleśnictwo Oława – gospodarze z leśnym  kramem

i oczywiście nasze  RYCZYŃSKIE GURU  – dr Magdalena Przysieżna-Pizarska – nikt tak jak ONA  nie zna i nie opowiada o  Ryczynie

ze swoimi studentami oraz grupą rekonstruktorów  z Opola

i oczywiście harcerze z Oławy pod komendą Leszka Palucha

a poza tym szykujemy jeszcze parę  niespodzianek,  i  niech  zostaną zagadką do 21.04.

wkrótce umieścimy tu regulaminy i inne informacje organizacyjne , więc proszę śledzić wpisy i do zobaczenia 21.04.2018 w Grodziskach Ryczyńskich

zrzut z góry  polany

a wracając do pogody ;)

 

;)

 

 

-

 

 

21.04.2018

 

GRODZISKA RYCZYŃSKIE

 

POLANA KOŁO JAZU.

 

POCZĄTEK IMPREZY GODZ. 10.00 .

 

 

Z pierwszych ciekawostek dot. pikniku :

 

 

Będąc na Targach Turystycznych we Wrocławiu w Hali Stulecia w marcu 2018r spotkaliśmy Panią Joannę Lamparską, autorkę świetnych książek historyczno-krajoznawczych,  porozmawialismy o Grodziskach Ryczyńskich i o naszej imprezie.  No i jest szansa, że Pani Joanna zagości na pikniku.

Poza tym zapraszamy do gier i zabaw -  wszystkie z nagrodami!

Będzie krzyżówka historyczna,

Bieg Kasztelanek,

przeciąganie liny,

wykład dr Magdaleny Przysiężnej – Pizarskiej na grodzisku

stoisko Nadleśnictwa

kramy rzemieślnicze oraz warsztaty rzemiosła wczesnośredniowiecznego .

 

i cdn ;)