swojskie-klimaty.pl

OŁAWSKI INFORMATOR TURYSTYCZNY

Archive for the '*** MOŻE W GÓRY…. ***' Category

SKALNE MIASTO

Author: MALVOY
10 19th, 2011

Skalne Miasto – tuż za granicą z Czechami w paśmie  Sudetów. To ok 130 km od Oławy , dojazd  przez Tłumaczów.   Adrspaskie  i Teplickie Skały składają się na masyw skalnego miasta.Na zwiedzanie należy przeznaczyć  przynajmniej jeden dzień.  Adrspach zwiedzimy w ciągu 2 – max 3 godzin ,  na Teplickie skały należy przeznaczyć  ok. 3 godzin.  W  Adrspachu bedziemy podziwiać formacje skalne na różnych wysokościach, dużo jest schodków,  drabinek, pomostów widokowych  i ciekawych form skalnych, w Teplickich skałach będziemy  chodzić labiryntem wśród wysokich ostrych skał.  Przez Adrspach przepływa rzeka Metuje, która tworzy dodatkową atrakcje – dwa wodospady i dwa  jeziorka . Większy wodospad znajduje się mniej więcej w połowie trasy. W  sezonie turystycznym po jeziorku można za dodatkową opłatą popływać łodzią i posłuchać baśni o Karkonoszu – królu gór i legend o zbójnikach grasujących wśród skał, często też można usłyszeć nawet krzyki  napadniętych turystów  ….. ;)  A  na poważnie są to krzyki turystów stojących pod wodospadem , który „uruchamia” się dopiero po otworzeniu zasuwy  na jeziorku.

 

Indianin

 

lwica

kochankowie

 

żółw

 

wodospad nabiera mocy po wypuszczeniu wody z jeziora

trasa prowadzi przez  wąskie szczeliny, przez które czasem trzeba się przeciskać

 

 

panorama Kotliny Kłodzkiej od strony Radkowa

 

Jeśli jeden dzień  okaże się za mało  na zwiedzanie okolic Gór Stołowych proponuje nocleg w

Chacie Hejszowina w okolicach Radkowa.

(Hejszowina – dawna nazwa  Strzelińca )


Po skalnych atrakcjach  można odwiedzić Kudowę Zdrój .  U stóp Góry Parkowej w  pijalni znajdują się dwa ujęcia wody: Marchlewski i Śniadecki.

Marchlewski ciepły lub zimny ma zapobiegać nadczynności tarczycy, otyłości, chorobom nerek i stanom ogólnego osłabienia

a  wskazaniem Śniadeckiego są  anemie, stany przepracowania, cukrzyce i choroby nerek.

 

 

 

Ogrodnik z Parku Zdrojowego  czuwa m.in.  nad  wystawianymi latem palmami …

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Pieniny na wakacje

Author: MALVOY
07 21st, 2011

 

TRASA:

Oława – Sromowce Wyżne – ok. 350 km   – autostradą ( płatna między Katowicami a Krakowem  - 2 x po 8 zł) ok 3,5 godziny  lub bocznymi drogami przez Oświęcim, Wadowice i Suchą Beskidzką – ok. 4 godziny .

Większe miejscowości  - punkty wyjściowe w Pieniny:

SROMOWCE NIŻNE –  szlak żółty i zielony prowadzące m.in. na Trzy Korony, KROŚCIENKO, SZCZAWNICA .

 

Mały Wawel – Pałac Suskich w Suchej Beskidzkiej, obecnie mieści muzeum, bibliotekę oraz hotel z restauracją, otoczony ładnym parkiem.

Sucha Beskidzka KARCZMA RZYM

…”Siedzą piją lulki palą, tańce hulanki swawole, ledwie karczmy nie rozwalą….. ” Karczma Rzym – to tutaj imć Twardowski urzędował, obecnie  odrestaurowana karczma dalej spełnia swoją rolę , choć już bez Mistrza Twardowskiego… ;) choć kto wie….

Centrum Suchej Beskidzkiej – zadbany ryneczek, obok Karczmy Rzym ,warty obejrzenia i lekkiego nagięcia trasy.

Kąty –   stacja początkowa spływu Dunajcem – Szczawnica i Krościenko – stacje końcowe ( w Sromowcach też  jest przystań flisaków)

Przystań flisacka w Kątach – początek spływu Dunajcem.

pierwszy rzut oka na Trzy Korony.

Zawód flisaka związany jest ściśle z tradycjami rodzinnymi, zawód przekazywany jest z ojca na syna , ale nim flisak dojrzeje do zawodu musi minąć minimum 6 lat ,podczas  których kandydat musi zdobyć umiejętności jako praktykant, potem zdać egzaminy przed cechem a przede wszystkim musi zostać wprowadzony do grona flisaków przez starszego flisaka.

Najbystrzejsze miejsca Dunajca podczas spływu. Tratwy w przedniej części wyłożone są gałązkami świerku, który służy  ochronie przed opryskaniem przez fale ale i przy okazji wspaniale pachnie .


Czerwony Klasztor – po słowackiej stronie Dunajca , przechodząc przez most w Sromowcach Niżnych położony na skraju uzdrowiskowej wsi Smerdzonka znajduje się Czerwony Klasztor, nazwany tak ze względu na czerwone okiennice  oraz liczne malowidła z czerwonym kolorem w roli głównej. Jest to wg podań jeden z 6 klasztorów wybudowanych przez Kokosza Brezowieckiego w ramach pokuty za zabicie Krzyżowca.

Brat Cyprian – najbardziej znany z mnichów, zajmował się botaniką, alchemią i był klasztornym lekarzem, a w związku z tym, że był dobrym lekarzem jego sława szybko się rozeszła po okolicy i leczył także okolicznych mieszkańców. Jednak  Brat Cyprian był znany nie tylko z leczenia ale i z latania, legendy mówią, że skonstruował skrzydła , na których sfrunął ze szczytu Trzech Koron i doleciał na nich aż do Morskiego Oka w Tatrach . Ponoć w Morskim Oku do dziś leży cudowny lek na wszystkie dolegliwości , który upadł Cyprianowi gdy tam przelatywał.

W Czerwonym Klasztorze, w jednej z sal, zachowały się XVII (?) malowidła ścienne, jedno z nich przedstawia Matkę Boską z niezwykłymi oczami, które zawsze są skierowane na patrzącego bez względu na to , w którym miejscu  sali stoi.

Klasztorny Dziedziniec otwarty wprost na Trzy Korony.

Wracając wzdłuż Dunajca do Sromowców, mija się niezwykłe wierzby, jedna zrośnięta ze świerkiem jak w uścisku, a ze środka drugiej wprost wyrasta brzoza.

Żółty szlak – Sromowce Niżne – Trzy Korony – 1,55 min

 

widoki z żółtego szlaku

 

panorama z Trzech Koron

 

 

 

 

Pod Trzema Koronami, jeden ze szlaków prowadzi do XIII wiecznych ruin zamku refugialnego czyli służącego za schronienie.

Zamek Pieniny – jest najwyżej – bo na  wysokości ok 750 mnpm położonym zamkiem w Karpatach .

Fundatorką zamku była księżna Kunegunda – Św. Kinga,córka króla Węgier a żona księcia Bolesława Wstydliwego.

Wg danych , jeszcze w połowie XVIIw zamek służył dla Sióstr Klarysek jako schronienie przed panującą dżumą a potem przez krótki okres na początku XXw  był siedzibą pustelnika Andrzeja Stachury

 

Pieniny dzieli się na:

-    Pieniny Czorsztyńskie    - leżące od Czorsztyna do przełęczy Chwała Bogu i Wąwozu Szopczańskiego

-    Masyw Trzech Koron – między przełęczą Szopka a doliną Pienińskiego Potoku

-    i Pieninki – od doliny Potoku Pienińskiego do Doliny Dunajca.

PPN został utworzony w 1932r zajmuje powierzchnię 23,5  ha,   i jest wyjątkowym parkiem ze względu na zróżnicowanie fauny i flory.

Schodząc z gór, warto odpocząć w Bacówce – gdzie na miejscu można posilić się oczywiście serami  w różnych postaciach

Dunajec i Słowacja

 

NIEDZICA

ZAMEK DUNAJEC W NIEDZICY

Niedzica –  zamek Niedzica lub Dunajec, z XIVw,  o węgierskich korzeniach – pierwsi właściciele to ród Berzeviczów , potem właścicielami byli Zapolya, Horvath, Olbracht Łaski i ostatnimi właścicielami zamku byli Salamonowie, z których ostatni  zmarł w latach 60-tych XXw.   Zamek położony jest za wzgórzu na ok. 560 m npm, nad zalewem czorsztyńskim, z tarasów widokowych rozciąga się widok na Pieniny, Zalew Czorsztyński oraz na Zamek Czorsztyn.

 

WIDOK NA RUINY ZAMKU CZORSZTYN Z ZAMKU NIEDZICA

BAŁAGUŁKA I CZORTOPCHAJKA – to nazwy bryczek, które między innymi można obejrzeć w ramach biletu do Zamku w Niedzicy w pobliskiej  powozowni

malowidło na zaporze pod zamkiem

Białka Tatrzańska – po drodze w Tatry, z tej rzeki górale głównie wydobywają okrągłe  kamienie do budowy domów, ogrodzeń itp.

Baseny Termalne w Bukowinie Tatrzańskiej

Panorama Tatr