


swojskie-klimaty.pl


Archive for the '*** MOŻE W GÓRY…. ***' Category
SKALNE MIASTO
Author: MALVOY
Skalne Miasto – tuż za granicą z Czechami w paśmie Sudetów. To ok 130 km od Oławy , dojazd przez Tłumaczów. Adrspaskie i Teplickie Skały składają się na masyw skalnego miasta.Na zwiedzanie należy przeznaczyć przynajmniej jeden dzień. Adrspach zwiedzimy w ciągu 2 – max 3 godzin , na Teplickie skały należy przeznaczyć ok. 3 godzin. W Adrspachu bedziemy podziwiać formacje skalne na różnych wysokościach, dużo jest schodków, drabinek, pomostów widokowych i ciekawych form skalnych, w Teplickich skałach będziemy chodzić labiryntem wśród wysokich ostrych skał. Przez Adrspach przepływa rzeka Metuje, która tworzy dodatkową atrakcje – dwa wodospady i dwa jeziorka . Większy wodospad znajduje się mniej więcej w połowie trasy. W sezonie turystycznym po jeziorku można za dodatkową opłatą popływać łodzią i posłuchać baśni o Karkonoszu – królu gór i legend o zbójnikach grasujących wśród skał, często też można usłyszeć nawet krzyki napadniętych turystów ….. A na poważnie są to krzyki turystów stojących pod wodospadem , który „uruchamia” się dopiero po otworzeniu zasuwy na jeziorku.
Indianin
lwica
kochankowie
żółw
wodospad nabiera mocy po wypuszczeniu wody z jeziora
trasa prowadzi przez wąskie szczeliny, przez które czasem trzeba się przeciskać
panorama Kotliny Kłodzkiej od strony Radkowa
Jeśli jeden dzień okaże się za mało na zwiedzanie okolic Gór Stołowych proponuje nocleg w
Chacie Hejszowina w okolicach Radkowa.
(Hejszowina – dawna nazwa Strzelińca )
Po skalnych atrakcjach można odwiedzić Kudowę Zdrój . U stóp Góry Parkowej w pijalni znajdują się dwa ujęcia wody: Marchlewski i Śniadecki.
Marchlewski ciepły lub zimny ma zapobiegać nadczynności tarczycy, otyłości, chorobom nerek i stanom ogólnego osłabienia
a wskazaniem Śniadeckiego są anemie, stany przepracowania, cukrzyce i choroby nerek.
Ogrodnik z Parku Zdrojowego czuwa m.in. nad wystawianymi latem palmami …

Pieniny na wakacje
Author: MALVOY
TRASA:
Oława – Sromowce Wyżne – ok. 350 km – autostradą ( płatna między Katowicami a Krakowem - 2 x po 8 zł) ok 3,5 godziny lub bocznymi drogami przez Oświęcim, Wadowice i Suchą Beskidzką – ok. 4 godziny .
Większe miejscowości - punkty wyjściowe w Pieniny:
SROMOWCE NIŻNE – szlak żółty i zielony prowadzące m.in. na Trzy Korony, KROŚCIENKO, SZCZAWNICA .
Mały Wawel – Pałac Suskich w Suchej Beskidzkiej, obecnie mieści muzeum, bibliotekę oraz hotel z restauracją, otoczony ładnym parkiem.
Sucha Beskidzka KARCZMA RZYM
…”Siedzą piją lulki palą, tańce hulanki swawole, ledwie karczmy nie rozwalą….. ” Karczma Rzym – to tutaj imć Twardowski urzędował, obecnie odrestaurowana karczma dalej spełnia swoją rolę , choć już bez Mistrza Twardowskiego… choć kto wie….
Centrum Suchej Beskidzkiej – zadbany ryneczek, obok Karczmy Rzym ,warty obejrzenia i lekkiego nagięcia trasy.
Kąty – stacja początkowa spływu Dunajcem – Szczawnica i Krościenko – stacje końcowe ( w Sromowcach też jest przystań flisaków)
Przystań flisacka w Kątach – początek spływu Dunajcem.
pierwszy rzut oka na Trzy Korony.
Zawód flisaka związany jest ściśle z tradycjami rodzinnymi, zawód przekazywany jest z ojca na syna , ale nim flisak dojrzeje do zawodu musi minąć minimum 6 lat ,podczas których kandydat musi zdobyć umiejętności jako praktykant, potem zdać egzaminy przed cechem a przede wszystkim musi zostać wprowadzony do grona flisaków przez starszego flisaka.
Najbystrzejsze miejsca Dunajca podczas spływu. Tratwy w przedniej części wyłożone są gałązkami świerku, który służy ochronie przed opryskaniem przez fale ale i przy okazji wspaniale pachnie .
Czerwony Klasztor – po słowackiej stronie Dunajca , przechodząc przez most w Sromowcach Niżnych położony na skraju uzdrowiskowej wsi Smerdzonka znajduje się Czerwony Klasztor, nazwany tak ze względu na czerwone okiennice oraz liczne malowidła z czerwonym kolorem w roli głównej. Jest to wg podań jeden z 6 klasztorów wybudowanych przez Kokosza Brezowieckiego w ramach pokuty za zabicie Krzyżowca.
Brat Cyprian – najbardziej znany z mnichów, zajmował się botaniką, alchemią i był klasztornym lekarzem, a w związku z tym, że był dobrym lekarzem jego sława szybko się rozeszła po okolicy i leczył także okolicznych mieszkańców. Jednak Brat Cyprian był znany nie tylko z leczenia ale i z latania, legendy mówią, że skonstruował skrzydła , na których sfrunął ze szczytu Trzech Koron i doleciał na nich aż do Morskiego Oka w Tatrach . Ponoć w Morskim Oku do dziś leży cudowny lek na wszystkie dolegliwości , który upadł Cyprianowi gdy tam przelatywał.
W Czerwonym Klasztorze, w jednej z sal, zachowały się XVII (?) malowidła ścienne, jedno z nich przedstawia Matkę Boską z niezwykłymi oczami, które zawsze są skierowane na patrzącego bez względu na to , w którym miejscu sali stoi.
Klasztorny Dziedziniec otwarty wprost na Trzy Korony.
Wracając wzdłuż Dunajca do Sromowców, mija się niezwykłe wierzby, jedna zrośnięta ze świerkiem jak w uścisku, a ze środka drugiej wprost wyrasta brzoza.
Żółty szlak – Sromowce Niżne – Trzy Korony – 1,55 min
widoki z żółtego szlaku
panorama z Trzech Koron
Pod Trzema Koronami, jeden ze szlaków prowadzi do XIII wiecznych ruin zamku refugialnego czyli służącego za schronienie.
Zamek Pieniny – jest najwyżej – bo na wysokości ok 750 mnpm położonym zamkiem w Karpatach .
Fundatorką zamku była księżna Kunegunda – Św. Kinga,córka króla Węgier a żona księcia Bolesława Wstydliwego.
Wg danych , jeszcze w połowie XVIIw zamek służył dla Sióstr Klarysek jako schronienie przed panującą dżumą a potem przez krótki okres na początku XXw był siedzibą pustelnika Andrzeja Stachury
Pieniny dzieli się na:
- Pieniny Czorsztyńskie - leżące od Czorsztyna do przełęczy Chwała Bogu i Wąwozu Szopczańskiego
- Masyw Trzech Koron – między przełęczą Szopka a doliną Pienińskiego Potoku
- i Pieninki – od doliny Potoku Pienińskiego do Doliny Dunajca.
PPN został utworzony w 1932r zajmuje powierzchnię 23,5 ha, i jest wyjątkowym parkiem ze względu na zróżnicowanie fauny i flory.
Schodząc z gór, warto odpocząć w Bacówce – gdzie na miejscu można posilić się oczywiście serami w różnych postaciach
Dunajec i Słowacja
NIEDZICA
ZAMEK DUNAJEC W NIEDZICY
Niedzica – zamek Niedzica lub Dunajec, z XIVw, o węgierskich korzeniach – pierwsi właściciele to ród Berzeviczów , potem właścicielami byli Zapolya, Horvath, Olbracht Łaski i ostatnimi właścicielami zamku byli Salamonowie, z których ostatni zmarł w latach 60-tych XXw. Zamek położony jest za wzgórzu na ok. 560 m npm, nad zalewem czorsztyńskim, z tarasów widokowych rozciąga się widok na Pieniny, Zalew Czorsztyński oraz na Zamek Czorsztyn.
WIDOK NA RUINY ZAMKU CZORSZTYN Z ZAMKU NIEDZICA
BAŁAGUŁKA I CZORTOPCHAJKA – to nazwy bryczek, które między innymi można obejrzeć w ramach biletu do Zamku w Niedzicy w pobliskiej powozowni
malowidło na zaporze pod zamkiem
Białka Tatrzańska – po drodze w Tatry, z tej rzeki górale głównie wydobywają okrągłe kamienie do budowy domów, ogrodzeń itp.
Baseny Termalne w Bukowinie Tatrzańskiej
Panorama Tatr
