swojskie-klimaty.pl

OŁAWSKI INFORMATOR TURYSTYCZNY

Co zrobiliśmy i co jeszcze będziemy robić :)


 

Aktualne działania OST Ryczyn :

co zrobiliśmy w 2013r:

*** oprócz zakończonej sukcesem akcji sprzątania poewangelickiego cmentarza na Nowym Górniku  ”Ratuj Razem” -teren cmentarza jest już ogrodzony i jesteśmy w trakcie opracowania tablicy informacyjnej…

( akcja została dostrzeżona również za naszą zachodnią granicą….  )

:

1. Opracowaliśmy 2 foldery – przewodniki trasy rowerowe w najbliższe okolice Oławy:

* Oława – Lipki – Ryczyn – Oława

* Oława – Oleśnica Mała – Oława pn. ” Od Templariuszy do Wolnomularzy”

 

(pliki pdf do pobrania i do samodzielnego wydrukowania  z oznakowaniem czasu, km, atrakcji i historii )

 

kolejny folder „Szlakiem oławskiego koguta” w trakcie przygotowania, docelowo na szlaku powinny stanąć wizerunki koguta w podobnej formie jak wrocławskie krasnale, a z kogutem jest zdecydowanie prościej gdyż wykorzystać go można na wiele więcej sposobów :)

Kiedyś Oława słynęła za sprawą kuchmistrza Alberta Gaze z gęsich wątróbek,  słynnych na całą ówczesną Europę, dlaczego by dziś nie stworzyć np. potrawy z koguta , dostępnej tylko w oławskich restauracjach lub ciastkarniach…..

 

2. Mimo marnej pogody na Ryczynie odbyły się przygotowane przez nas konkursy:

„Kolekcja Kogutów”

Gra terenowa „Poszukiwanie Ryczyńskiego Skarbu”

 

3. Szykujemy kolejną edycję konkursu „Koguciej Kolekcji” , której celem jest polubienie oławskiego koguta, który może być wręcz idealnym oławskim gadżetem, ze względu i na historię i na możliwości przedstawienia wizerunku koguta w niezwykle bogatych wersjach kulinarno-graficzno-ceramiczno-itp. itd. ……. tysiąc różnych możliwości… ;)

 

4. Nawiązując do „Koguciej Kolekcji” będziemy przygotowywać  Koguci Kram – gdzie każdy, kto zajmuje się rękodzielnictwem lub uprawia jakąkolwiek formę sztuki będzie mógł przedstawić swoje kogucie dzieło ,a i  z pewnością znajdą się chętni do zakupu :)

 

5. Szykujemy materiały do Gry Terenowej 2014 – zostały wydrukowane już karty udziału z planem gry i pytaniami

 

6. Największym wyzwaniem , jakie sobie teraz postawiliśmy, i chcemy zarazić tym pomysłem i Nadleśnictwo i inne urzędy ,  to idea związana z  kamerkami internetowymi skierowanymi na grodzisko i na gniazda kani rudej… ambitne ale do wykonania, zresztą podobna kamerka umieszczona np. na wieży naszego oławskiego ratusza – przedstawiająca wnętrze zegara, ruch figur czy okolice ratusza  byłaby równie interesująca….

 

7.  We wrześniu wystąpiliśmy do urzędów  w powiecie oławskim o ujęcie w budżecie środków na organizację XX – jubileuszowego primaaprilisowego spotkania turystów w Grodziskach Ryczyńskich. Środki będą przeznaczone na organizację spotkania a przede wszystkim na  kramy garncarskie, wikliniarskie i pszczelarza, ma to być zaczynek do zrekonstruowania chaty średniowiecznej w lesie ryczyńskim. Wcześniej jednak chcemy rozpocząć sadzenie wierzbowych chat , które za parę lat będą służyć za  naturalne kramiki na Rajdzie.

 

8. W przyszłym roku przeprowadzimy w mieście zabawę „Archeologiczne puzzle” , której zadaniem będzie zachęcenie młodzieży do nauki historii i do pogłębienia wiedzy o miejscu , w którym żyją. Podobna zabawa przeprowadzona w Ryczynie okazała się strzałem w dziesiątkę .

Pomysłów mamy „tonę i jeszcze ciut” :) a więc po troszkę, pomału acz sukcesywnie  będziemy je wdrażać .

Chętni do współdziałania i z pomysłami mile widziani – adres kontaktowy: rajd.ryczyn@o2.pl lub swojskie.klimaty.pl@gmail.com

zapraszam :)

 

 

 

 

 

Leave a Reply