swojskie-klimaty.pl

OŁAWSKI INFORMATOR TURYSTYCZNY

HISTORIE RYCZYŃSKIE …


 

W okresie plemiennym na obszarze późniejszego Śląska wg „Geografa Bawarskiego” żyło przynajmniej 6 plemion: m.in. Ślężanie na obszarze pomiędzy Lubiążem a Ryczynem, który otoczony był tzw. przesieką czyli puszczą graniczną .

obraz-101 obraz-111

 

Jest rok ok. 1093 – 1099 , Książę Władysław I Herman ma synów  – Bolesława III Krzywoustego z żoną Judytą  i drugiego – Zbigniewa , imienia matki którego Gall Anonim nie wymienia. Bracia walczą ze sobą nawzajem i z ojcem o kolejne skrawki państwa. Jednak Władysław I Herman  zamiast synów zdecydowanie faworyzuje wojewodę mazowieckiego Sieciecha, który ma  aspiracje do panowania nad całością ziem polskich i robi wszystko żeby to osiągnąć, skłóca synów z ojcem, podkupuje zwolenników braci i doprowadza do uwięzienia  Zbigniewa w grodzie  na Mazowszu, uwalnia go po naciskach możnych i biskupów. A Władysław I Herman za wszelką cenę stara się doprowadzić wojewodę do tronu nawet kosztem utraty synów i księstwa.  Jednak przed śmiercią , za różnymi politycznymi działaniami możnych, biskupów i obu braci dochodzi do pojednania z ojcem  – Sieciech zostaje wygnany, Zbigniew dostaje Wielkopolskę i Mazowsze a Bolesław dostaje Małopolskę i Śląsk – czyli Piastowie pozostają u władzy.

Spokój jednak nie trwa zbyt długo bo do 1102r kiedy umiera Władysław I Harman, dochodzi do sporu – Bolesław żąda od Zbigniewa wydzielenia należnej części skarbca po ojcu. Bolesław dostaje swoją część, jednak Zbigniew szykuje odwet. Wchodzi w sojusz z czeskim księciem Borzywojem i oddziały wyruszają na Śląsk. Podchodzą pod Ryczyn ale wycofują się, gdyż Bolesław przekupuje Czechów.

W około 1103r żeniąc się ze Zbysławą Bolesław wchodzi w sojusz z księciem kijowskim Świętopełkiem. Zbysława była córką Świętopełka . Organizują oczywiście wesele i zapraszają brata – Zbigniewa , jednak ten zamiast wyruszyć na wesele wchodzi znów w układ z  czechami , atakuje  Śląsk i dochodzi do oblężenia Ryczyna.

Bolesław szykuje odwet i wyrusza na Morawy, tam dochodzi do bohaterskiego czynu – komes Żelisław traci w boju rękę, bierze miecz w drugą i zabija przeciwnika, który mu ją odciął. Za ten czyn Bolesław III Krzywousty darowuje komesowi drugą – złotą dłoń….

 

(za: Dzieje powszechne ilustrowane suplement tom. VI ZARYS DZIEJÓW POLITYCZNYCH PAŃSTWA POLSKIEGO  autor: Jerzy Rajman )

 

 

 

Leave a Reply