swojskie-klimaty.pl

OŁAWSKI INFORMATOR TURYSTYCZNY

XX Jubileuszowe Primaaprilisowe Spotkanie Turystów w Grodziskach Ryczyńskich


Kolejne 20 lecia przed nami – pierwsze już za nami

 

W sobotę, 05.04.2014r odbyło się kolejne, jubileuszowe  już – XX Primaaprilisowe Spotkanie Turystów w Grodziskach Ryczyńskich .

 

W tym roku Turyści spotkali się na  ryczyńskim rozdrożu , tuż koło Dębu Racława i kamienia Vollacka. Na Polanie spotkało się około 500 turystów pieszych, rowerowych i  pieszych inaczej J

Największą grupę tradycyjnie stanowili turyści z Oławy, Brzegu, Jelcza-Laskowic i z okolic, ale gościliśmy również  turystów z Kowar, Cieplic, Jeleniej Góry i  Wałbrzycha, którzy mimo swoich atrakcyjnych okolic , przyjechali zwiedzić i odpocząć w naszym  Ryczynie.

Po grodzisku tradycyjnie oprowadzała i opowiadała Pani dr Magdalena Przysiężna-Pizarska, dzięki  której  mogliśmy się dowiedzieć, że  dwudziestolecie primaaprilisowych spotkań nie jest jedynym tegorocznym jubileuszem, drugą , niezwykle ważną ryczyńską rocznicą jest

1030 lecie powstania grodu ryczyńskiego określonego metodą „dendro” .  

Na Primaaprilisowych Turystycznych Spotkaniach w Grodziskach Ryczyńskich spotykamy się  od 1994r  , w którym to uczestniczyła  grupka pasjonatów krajoznawstwa i turystyki z ówczesnego oddziału zakładowego PTTK przy Jelczańskich Zakładach Samochodowych ,  inicjatorami spotkania byli  oławianka –  ś.p. Janina Wojtczak i brzeżanin Jan Janota .

Przez 20 lat spotkań przewinęło się już kilka tysięcy uczestników z najdalszych krańców świata, wszyscy pamiętamy salsę na polanie ryczyńskiej prowadzoną przez Wenezuelczyka Jose Luisa de Sosa z Caracas, mieliśmy turystów z Niemiec, Austrii i Czech. Dla  turystów z powiatów brzeskiego i oławskiego Ryczyn na stałe wszedł już do rajdowego kalendarza, coraz więcej zorganizowanych  grup dołącza się do organizacji primaaprilisowych  spotkań ,m.in.-   grupa rowerzystów z Klubu na Przełaj z Brzegu, Piesi z Klubu PTTK Perpedes z Wrocławia, Grupa jelczańsko-laskowicka pod przewodnictwem Jacka Mikołajczyka, Iskierka z Oławy, Harcerze z Komendy Hufca ZHP w Oławie z Leszkiem Paluchem ,przez wiele lat gościła  grupa chorych na SM z Brzegu.Od wielu lat Ryczyn sprzętowo wspiera Straż Pożarna z Wójcic, Biskupic i Minkowic , dzięki Nim mamy prąd, fontanny wody lub piany w zalezności od pogody i wielką frajdę dla dzieciaków, które mogą potrzymać olbrzymie sikawki ….. ;) Wielu turystów indywidualnych bez względu na pogodę przychodzą co roku do Ryczyna, wielu w międzyczasie pożegnaliśmy ale pewnie też dalej nam kibicują i rozgarniają chmury na polaną……

Mamy takich, którzy od 20 lat przychodzą  na każdy Ryczyn i jak Jerzy Wojtczak  rozpalają ryczynowe ogniska ,i  takich , którzy rosną wraz z Ryczynem i  najpierw przynoszeni byli na rękach, a teraz przynoszą już swoje maluchy…..

W ciągu  20 lat  spotkania ryczyńskie ewaluowały, trochę dostosowywane były do warunków, do uczestników i do potrzeb, i oczywiście do pogody, która o tej porze roku zawsze jest  ważnym tematem, bo to od niej zależy ile osób przewinie się przez Ryczyn. Najmniejsze grupy , w  pierwszych latach , liczyły ok. 30 – 50 osób, z roku na rok liczba uczestników rosła, aż do ponad 800 uczestników na XV Primaaprilisie.  

 

 Stałym gospodarzem spotkań jest Nadleśnictwo Oława z/s w Bystrzycy Oławskiej , którzy przygotowują teren, drewno i przyrodniczo-leśne konkursy z nagrodami.  PTTK oddział ziemi brzeskiej jest stałym organizatorem  primaaprilisowych spotkań,  od Janka Janoty zależy m.in.  od tego jaki będzie  dyplom i data kolejnego spotkania po zapisy i zliczanie uczestników oraz prowadzenie kroniki ryczyńskiej, Magdalena Przysiężna-Pizarska wykładowca na Uniwerytecie Opolskim , archeolog, prowadząca wykopaliska w Grodziskach Ryczyńskich – dzięki niej wiemy co było i jak się żyło w Ryczynie 1000 lat temu , co roku z wielką pasją oprowadza turystów po Ryczyńskim Majdanie, cmentarzysku  i Gródku, a lesnicy z Nadleśnictwa i z Biura Urządzania Lasu  opowiadają co w lesie piszczy. To przez Ryczyn powstało Oławskie Stowarzyszenie Turystyczne, które przez lata w wersji najpierw „rozproszonej” a potem już jako stowarzyszenie  organizuje konkursy, gry i zabawy, oraz  „pracuje”  nad  sponsorami, folderami, zbiera materiały , foldery, nagrody,  itp…..  

Ale wracając do XX Primaaprilisu, pogoda była w porównaiu do zeszłorocznej z bałwanem w tle , bardzo turystyczna,  były ogniska, odbyło się wiele konkurencji sportowo-rekreacyjnych, studenci z Uniwersytetu Opolskiego przedstawili zwyczaje i  stroje  rodem ze średniowiecza, można było poróbować sił w strzelaniu z łuku i w walce mieczem , grupa paramilitarna zaprezentowała się w pełnym rynsztunku z bojowym wyposażeniem. Z inicjatywy OST Ryczyn poraz trzeci już odbył się konkurs z  oławskim kogutem w tle, uczestnicy musieli pochwalić się swoimi kogutami za co zostali obdarowani sportowym sprzętem ufundowanym przez Wójta Gminy Oława. Drugim konkursem OST Ryczyn , który został rozstrzygniety – to konkurs na strój ze średniowiecza , w tym konkursie nie liczyła się ilość tylko jakość,  tu zdecydowanie wiedli prym studenci pani dr Magdaleny Przysiężnej- Pizarskiej, za co również zostali nagrodzeni dzieki hojności Burmistrza Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice. Niespodzianką przyszykowaną przez nasze Stowarzyszenie była Pani Teresa Śmiałkowska ,  autorka przepięknych  witraży .  Sztuki witrażu uczyła się w Akademii Szklanej Inspiracji pod egidą Edyty Kulli , Pani Teresa  corocznie bierze udział w wystawach zbiorowych, miała wystawy indywidualne,  prowadziła warsztaty witrażowe , tworzy w pracowni witrażowej w fundacji „Optimo Modo”, wszystkie projekty opracowuje sama.  Na spotkanie w Ryczynie  przyjechała  głównie z mniejszymi formami , mogliśmy podziwiać   kogutki , sówki,     koniczynki,  oraz  większe witraże pochodzące z wcześniejszych wystaw.

Autorka chętnie opowiadała  o  sztuce tworzenia witraży.  Nas, jako  oławskie stowarzyszenie  najbardziej ucieszyła  ogromna liczba szklanych kogutków – w końcu nasz OŁAWSKI FAN KLUB KOGUTA miał kogutków do wyboru i do koloru ,  a  poza tym czyż to nie jest świetna forma promocji naszego koguta z Oławy?

To spotkanie taki jak i wcześniejsze i te które przed nami, odbywają się  dzięki pasji i zaangażowaniu  turystów z Oławy i Brzegu oraz przychylności naszych stałych indywidualnych sponsorów ale ogromne podziękowania należą się zwłaszcza dla  Urzędu Gminy w Oławie i Urzędu Miasta i Gminy w Jelczu-Laskowicach  oraz Starostwu w Brzegu, a więc dziękujemy za już i  tradycyjnie będziemy prosić o jeszcze.  

 

Oławskie Stowarzyszenie Turystyczne Ryczyn

Małgorzata Łuszczyńska

 więcej fot. na:

http://www.gminaolawa.pl/index.php/aktualnosci,552

Leave a Reply