swojskie-klimaty.pl

OŁAWSKI INFORMATOR TURYSTYCZNY

TRASA NA MINIMUM 4 DNI -”RYCERSKA” Trójmiasto, Malbork, Mierki, Grunwald, Golub Dobrzyń


TRÓJMIASTO I GRUNWALD

odległości:

 • Oława – Trójmiasto 466 km
 • Trójmiasto -Malbork  55 km
 • Malbork – Mierki – 130 km
 • Mierki  - Grunwald – 25 km
 • Mierki – Golub Dobrzyń 135 km
 • Golub Dobrzyń – Oława -330 km

Trójmiasto:

Trasę proponuje rozpocząć od katedry oliwskiej i koncertu organowego, które odbywają się regularnie o stałych porach począwszy od godz. 10.oo.  Katedra znana jest przede wszystkim z  XVIIIw organów wykonanych przez  Johanesa Wulfa z Ornety na Warmii oraz Fryderyka Rudolfa Dalitza.  Organy składają się z trzech części , które tworzy 7876  piszczałek objętych 110 rejestrami.  Ciekawostką archikatedry są także jej rozmiary – czyli zewnętrzna długość 107m, szerokość 19 mi wysokość 17,7 m i jest to najdłuższy kościół cysterski na świecie.

 

Kolejne ciekawe miejsce do odwiedzenia to zacumowany Dar Pomorza.  Na statku można przyjrzeć  się dokładnie jak wygląda codzienne życie z dala od brzegu   abo nauczyć się węzłów żeglarskich.

Sopot – oczywiście najdłuższe molo i „monciak” -z  krzywym domem, stojąc przed nim trochę kręci sie w głowie…..

więc przejazd wodolotem na Hel –do fokarium i latarni morskiej nie powinien sprawić problemu ;-)

Gdańsk  -

 

stare miasto, Bazylika Mariacka (obraz Hansa Memlinga Sąd Ostateczny) z wejściem na wieżę widokową, , pomnik Neptuna ,  Żuraw Gdański, Muzeum Bursztynu ( choć jeśli ktoś specjalnie się nastawi na bursztynowe atrakcje – to się raczej zawiedzie – ładniejsze okazy w Malborku a  na prezentacje bursztynu i okazy to tylko do Pałangi ), Dwór Artusa;

z ciekawostek – w Hotelu „Długie Ogrody” najlepsza zupa rybna!!!, choć sam hotel na uboczu centrum, ale dla tej  zupy rybnej warto zboczyć z trasy….  ;-)

Malbork: oczywiście krzyżacki zamek, na który warto przeznaczyć cały dzień i dokładnie obejrzeć wszystkie  komnaty , najlepiej z przewodnikiem  .

Grunwald: najlepsza data to połowa lipca – wtedy rycerstwo żywcem wyjęte ze średniowiecza  zjeżdża ze wszech stron i biją się wcale nie na żarty….

W 2010r , w 600 lecie Bitwy pod Grunwaldem na polach Grunwaldu odbyła się niesamowita inscenizacja Bitwy, udział wzięło rycerstwo ze wszystkich stron Europy i  Świata, wszyscy strojami, wyglądem i zachowaniem wpasowani w epokę…

Ze względu na wyjątkowy jubileusz  cała inscenizacja miała wyjątkową oprawę , ale i co roku o tej porze odbywa się równie imponujące widowisko, które rozpoczyna msza De Divisione Apostolarum o tym samym formularzu co w 1410r z  hymnem:

„Bogurodzica, dziewica, Bogiem sławiena Maryja!

U twego syna, Gospodzina, matko zwolena

Maryja!

Zyszczy nam, spuści nam.

Kirielejson…”

Główne postacie Bitwy pod Grunwaldem to:

 • Władysław Jagiełło- od 1386roku król Polski
 • Książę Witold – wielki Książe litewski
 • Ulrich von Jungingen – Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego
 • Zawisza Czarny z Grabowa Polski rycerz uznawany za wzór cnót rycerskich
 • Zyndram z Maszkowic – miecznik krakowski, pełnił funkcję dowódcy podczas bitwy
 • Mszczuj ze Skrzynna – którego Jan Matejko uwiecznił na swoim obrazie gdy ściąga z konia von Jungingena
 • Zbigniew Oleśnicki – uratował Władysława Jagiełłę przed  włócznią Dypolda von Kockeritz
 • Werner von Tettingen – komtur elbląski, medyk
 • Konrad VII Biały – książę oleśnicki i kozielski z dynastii Piastów, walczył po stronie Krzyżaków ,

Po atrakcjach bitewnych polecam nocleg w hotelu Kormoran w Mierkach, duży hotel położony w lesie nad  jeziorem Pluszne , dostęp do plaży, i cisza i spokój ….

W drodze powrotnej zamek w Golubiu Dobrzyniu – po wizycie w Malborku wygląda na mały i ciasny,  jest zdecydowanie mniejszy ale  ma  wyjątkową historię z duchami i skarbami w tle, poza tym  jest bardzo ładnie położony a dodatkową atrakcją są turnieje rycerskie.

Leave a Reply